Největší dopravní hřiště v republice se otevřelo v Brně

Minulý pátek se na Riviéře v Brně slavnostně otevřel areál dopravní výchovy. Jedná se o největší dopravní hřiště v republice. Den poté proběhnul den otevřených dvěří, kde si hřiště mohli poprvé vyzkoušet také návštěvníci. Dnešním dnem pak byl zahájen běžný provoz hřiště pro školy a další zájemce.

Žáci budou na kolech jezdit po otevřeném venkovním hřišti i na velkém krytém, které je ochrání před nepříznivým počasím. Přednášky o předpisech a pravidlech silničního provozu si poslechnou od jednoho z osmi strážníků v učebnách v opraveném zámečku, který je součástí areálu. I malé děti se hravou formou křížovek, pexesa nebo pohádky naučí poznávat značky, stát na červenou nebo si dávat pozor při přecházení silnice. Výuka pro školní skupiny bude v tříhodinových blocích dopoledne. Pro ostatní zájemce je hřiště k dispozici od tří do šesti odpoledne.

Dopravní výuka čeká i na dospělé, starší lidi a nevidomé. Důchodci se seznámí s novými pravidly silničního provozu a dospělí se dozví, že na semaforu svítí žlutá a ne oranžová. „Dospělé na hřišti čeká nácvik dopravních situací, můžou si vyzkoušet své dovednosti i třeba simulátor nárazu," upřesnil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Dopravní hřiště na brněnské Riviéře je první v republice, kde jsou dva stabilní trenažéry. V nárazovém si návštěvníci vyzkoušejí náraz do pevné překážky. V otočném jak se vysvobodit z auta převráceného na střechu.

Společnost K4 a.s. na projektu pracovala od roku 2011, když prvotními kroky byly průzkumy a architektonická studie. Samotná výstavba trvala zhruba rok a stála téměř 94 milionů korun, přičemž většina prostředků šla z dotací Evropských fondů Regionálního operačního programu. Dopravní vybavení a výpočetní technika stála necelých 8 milionů korun.

Celý areál se dále kromě dopravního hřiště skládá z budovy zámečku, který byl kompletně zrekonstruován, mobiliáře a přilehlé in-line dráhy. Architektonický návrh zpracoval Ing. arch. Zbyněk Zavřel a hlavním inženýrem projektu byl Ing. Marek Laudát.

Zdroj: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/nejvetsi-dopravni-hriste-v-republice-se-otevrelo-v-brne-20151002.html